Zdravím všechny u mého blogu. Ráda bych vám dnes představila článek, který pojednává o tak trochu diskuzním tématu. Nedávno, jsme s kamarádkami pracovaly na projektu, který byl zaměřený na to, jak vlastně komunikační technologie začínají představovat pro společnost čím dál větší problémy. Samozřejmě to není jen o těch špatných věcech, ale o tom se tu dnes bavit nebudeme. Takže tolik asi k úvodu a můžeme začít.

Boom v oblasti všeho

V posledních 20 letech došlo k obrovskému technologickému posunu ve všech oblastech. Máme lepší lékařské vymoženosti, komunikujeme spolu přes půlku světa a vyrábíme pomocníky pro domácnost. Co nás ale vedlo k tak velké explozi vývoje? To je otázka, kterou si občas pokládáme všichni. Naši rodiče a prarodiče si hráli s dřevěným koníkem a bohatě jim to stačilo, dnešním dětem ale snad nestačí ani tuna Lega, smartphone a tablet. To znamená, je toto opravdu to, co původně zamýšleli výrobci těchto chytrých zařízení? Všichni by odpověděli, že doba jde vpřed, a tak se musíme přizpůsobit, nemělo by to ale být tak, že se přizpůsobují stroje nám?

Komunikace, která neproběhla

Než začnu mluvit o dalším odstavci, osobně si přiznejte, s kolika lidmi teď chatujete pomocí Messengeru. Jeden? Dva? A jste si jistí, že kdyby stáli vedle vás, povídali byste si s nimi stejně jako přes tuto komunikační službu? Když se sami zorientujete v tom, co vlastně píšete na sociální sítě, co přidáváte za fotky nebo to, jak se vyjadřujete pod fotky ostatních, není asi úplně to stejné, jak se chováte ve skutečnosti. Jednou za čas mi napíšou lidi něco jako: ,,Ahoj, sice se vůbec neznáme, ale chtěl bych tě poznat, doufám, že to není problém.“ Co si o tom myslíte, je vaše soukromá věc, ale co když by se tato konverzace uskutečnila dejme tomu na zastávce někde ve městě. Myslím, že byste se asi necítili ve své kůži a radši byste odešli. Internetová komunikace, ale přišla s nápadem, jak toto trapné seznamování zjednodušit, a to tak, že se vlastně ani nevidíte, ani neslyšíte. Revoluční, řekla bych.

Zážitky pro nikoho

99 % teenagerů okolo mě má alespoň jednu sociální síť, ať už to je FB, Instagram, Snapchat a podobně. Zkusili jste ale někdy přemýšlet nad tím, kolik zážitků a vzpomínek máme bez jakéhokoliv záznamu na těchto stránkách? Proč máme potřebu stále někomu (komu vlastně?) dokazovat, jak skvělý život máme, přitom za tou maskou, kterou prezentujeme na těchto sociálních médiích není vůbec nic.  Mám spolužačku, která, co minutu, musí koukat na nové příspěvky na Insta, které zběsile musí osrdíčkovávat, jinak by přece ztratila svoje followers.

Když jsem byla naposledy s mamkou v restauraci, jen tak jsem tam seděla a povídala si s ní. Jakmile přinesli jídlo, okamžitě jsem vytáhla mobil a už to chtěla fotit a přidat na Snapchat s komentářem: ,,S maminkou na večeři“. Po tomto uvědomění jsem mobil schovala a po zbytek večera ho nechala ležet na stole. Raději jsem si totiž s mamkou povídala o tom, jaký měla den a společně jsme se smáli vtipům, které padaly o zdejších číšnících. 😀 Musím vám říct, že to byl jeden z nejlepších večerů, co jsem kdy s mamkou zažila. Uvědomila jsem si totiž, že nepotřebuji sledovat naaranžované příběhy jiných lidí na sociálních stránkách, ale že radši budu dávat maximum tomu, co žiji teď s lidmi, co za to stojí.

 Jsi strůjcem vlastního osudu

Tímto článkem jsem chtěla poukázat na to, že je na každém z nás, kde budou naše hranice mezi virtualitou a realitou. Sami rozhodujete o tom, jestli budete každou chvíli sjíždět Facebook a checkovat Instagram, nebo si raději uděláte piknik s přáteli a budete hrát karty. Na závěr bych tedy dodala, že sociální sítě vám do budoucna nic nedají, budou sice stále okolo vás, ale nikdy vás neobejmou a neřeknou: ,,Všechno bude v pohodě.“

Toť ode mě dnes vše, doufám, že jsem vám alespoň trochu otevřela oči a budete si vážit více času s blízkými. Vaše sociální teenagerka.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s