Píše se rok 2017, konkrétně 29.března, a my, žáci z 2.C gymnázia Elgartova v Brně, vyrážíme na exkurzi do firmy Red Hat. Nejdříve jsme společně absolvovali přednášku o datech a pak jsme měli volný program. Postupně jsme se začali scházet v místnosti s lákavým nápisem „hackování robotů“. A právě zde jsme se poprvé setkali s kapesním programovatelným počítačem nazvaným BBC micro:bit (zkráceně microbit).

Hackování robotů - Red Hat
Exkurze v Red Hat

Nejprve jsme se s ním seznámili a opakovali jednoduché postupy, které nám předváděli zkušení programátoři. V naší třídě to mělo obrovský úspěch, protože jsme sice ve škole v informatice již programovali, ale zatím pouze webové stránky, které nás až tak moc nebavily. Když jsme zjistili, že pomocí jednoduchých bloků se zadáním, co má microbit dělat, nastavíme tyto podmínky i na reálném zařízení, kde opravdu blikaly diody a běžely zde nápisy, ohromilo nás to. Nikdy předtím jsme se s ničím podobným nesetkali, takže nás to neskutečně nadchlo. Já si osobně naprogramovala microbita jako skokoměr a měla jsme z něj neuvěřitelnou radost. Návod na jednoduchý skokoměr počítající počet skoků třeba při skákání přes švihadlo popíši v samostatném článku.

Několik dnů po této exkurzi, jsme s paní profesorkou Havířovou zkusili programování microbita v hodinách informatiky, ale bohužel bez reálných zařízení. Musely nám tedy stačit animace v simulátoru. Následující týden paní profesorka přišla do třídy se zprávou, že již objednala 4 microbity z Velké Británie. Další hodinu informatiky jsme tedy již mohli používat reálné zařízení.

Tyto 4 microbity kupovala paní profesorka ze svých financí, a tak nás napadlo udělat na tyto microbity sbírku. Dlouho jsme nad tím přemýšleli a nakonec můj spolužák Michal Jurák vyrobil pokladničku, kam se třemi zdířkami dají vhazovat mince v hodnotě 10, 20 a 50 korun. V horní části je umístěn microbit, který když zaznamená propojení ve zdířce, přičte danou hodnotu mince k částce, která je již v pokladničce a výslednou hodnotu zobrazí na displeji. Tuto pokladničku jsme využili, když jsme microbity prezentovali našim druháckým třídám.

bitů
Předání 2O Microbitů

V dalších hodinách jsme díky pracovním listům, které paní profesorka vytvořila, procvičovali různé funkce microbita, jako například podmínky, cykly, animace a zvuky. Jednoho krásného dne pro mě přišla paní profesorka do hodiny biologie s tím, že si mě a mojí spolužačku Pavlu chce na chvíli vypůjčit. Když jsme vyšly ze třídy, čekal tam již pan Tomáš Zedníček z Nadačního fondu micro:la a po stručné prezentaci všeho, co jsme již na microbity naprogramovali, nám oficiálně předal 20 microbitů, se kterými naše škola momentálně již pracuje.

Představení microbitů na ZŠ Gajdošova
Prezentace Microbita na ZŠ Gajdošova

Den poté jsme společně s mými třemi spolužáky a paní profesorkou vyrazili prezentovat microbity do základní školy Gajdošova. Zde jsme microbita představovali šesťákům a deváťákům. Hodně z nich bylo nadšeno a chtěli s microbitem dále pracovat. S paní profesorkou jsme této škole již navrhli, že společně povedeme příští rok programovací kroužek s microbitem. Naším snem by bylo na konci roku v tomto kroužku vytvořit vozítko, které sami sestavíme a pomocí microbitu a mobilu ho budeme řídit.

 

Microbitem jsme na naší škole nadšeni a těšíme se na další práce s tímto přenosným programovatelným zařízením.

Nadšená programátorka Jitka Vejtasová

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s