Všichni tam byli, všichni se tam koupali a všichni tam odpočívali. Ano, řeč je o velice oblíbené zemi pro dovolenou, Chorvatsku. I já jsem letos tuto krásnou zemi navštívila. Nebyla jsem ale sama. Společně jsme s mojí třídou a ještě jednou ze stejného ročníku vyrazili 1. září směr ostrov Rab. Jak na mě tato země působila a co jsme na tomto ostrově celou dobu dělali, se dozvíte v tomto článku.

 

A do sedel!

Tato „dovolená“ ale vlastně nebyla takovou normální dovolenou. Obyčejně odpočíváte na pláži, pijete drinčíky a ukazujete se ve svých nejlepších šatech na noční promenádě ve městě. Co by to ale bylo za pohodu, že? To my jsme pěkně měli takovou tu mučící dovolenou, aneb jak říká náš třídní profesor: ,,sportovní kurz“. S sebou na ostrov jsme nevezli jenom naše osobní věci, ale také kola, která byla každý den našimi nejlepšími kámoši. Samozřejmě nesměly chybět ranní rozcvičky, otužování, kajaking apod. Pro mě, jakožto moc netrénující osobu, byl tento kurz jednou velkou výzvou, kterou jsem úspěšně splnila a překonávala se tak každý den. I přes toto všechno jsem si tento kurz užívala a večer jsem do postele ulehala s pocitem: ,,Jo, dneska jsem to fakt zvládla.“ Na kurzu jsem rozhodně nepatřila do čela šedesátičlenného peletonu, byla jsem spíše ta vzadu. Nikdy jsem z toho ale neměla mindráky. I přesto, že si moji spolužáci občas neodpustili nějakou tu přihlouplou poznámku o mé kondičce, jsem vždycky věděla, že záleží jen na tom, jak já se cítím a kde jsou moje hranice výkonu. Takže rada pro vás do budoucna: Nikdy se nenechte vyhecovat k něčemu, na co se necítíte nebo co vám není příjemné. 🙂

Kuchařky, jak se patří

K našim povinnostem, jako například nedobrovolná rozcvička, patřilo i to, že jsme si museli sami vařit…(dramatická pauza). Ano, 5 holek v jednom obytném stanu, které si samy vařily. Může to znít jakkoli divně, ale naše jídla byla chutná a měla grády. Nejoblíbenější byla čínská polévka s chlebem, hned potom těstoviny s kečupem a nechyběly také těstoviny s domácí boloňskou omáčkou. Pokud se vám to zdá jednotvárné, tak taky že bylo, ale každý den jsme přijely vyčerpané a teplé jídlo do žaludku bylo to nejlepší, co mohlo být. Snídaně jsme měly ale naopak rozmanité, řekla bych až velkolepé. Byly to takové mini švédské stoly v provedení ala „co nám dali z domu.“ Takže jste tam mohli najít pečivo, salám, marmeládu, sýr tvrdý, sýr měkký a nemohla chybět ani paštika.

Mega kopečky

Tímto nadpisem vyjadřuji svoje pocity ohledně dvou věcí, a to nadměrných porcí zmrzliny a velkých kopců všude okolo. Zmrzliny jsme si kupovali každý den a měli jsme možnost je ochutnat například s příchutí Ferrero Rocher, Oreo, Raffaello, Nutella nebo Kinder Bueno. Všechny tyto příchutě byly lahodné a vždycky mě zamrzelo, že už je konec. Nejlepší zmrzlinu, kterou jsem tam ochutnala, byla asi zmrzlina 70% čokolády, která stojí za ochutnání. Nádherný zážitek byl pak, když jste se procházeli po městě Rab a u toho si pochutnávali na zmrzlině v obležení těch nejlepších přátel. Byly to kouzelné okamžiky, na které jen tak nezapomenu.

A moje postřehy?

Jedním z hlavních postřehů byl ten, že tato země opravdu žije z turismu. Všechny místa, která jsme navštívily, byla poseta malými obchůdky se suvenýry a dalšími domácími výrobky. S tím bylo spojeno i to, že všude byla spousta turistů a dovolenkářů. Když už jsme se potkali s místními, tak působili mile a nenuceně. Počasí zde bylo velice proměnlivé a měnilo se co chvilku (co by se taky od ostrovního počasí dalo očekávat). Moře, ač se může zdát, že je na všech místech stejně slané, tak to není pravda, společně s mojí kamarádkou Maki jsme ji testovaly všude, kde jsme se koupaly, a dospěly jsme k závěru, že v našem kempu je moře až mírně přesolené.
Místním alkoholem je Pelinkovac a Travarica. Samozřejmě doporučuji ochutnat čerstvé fíky a nějaké si odvést domů. Sklízet také můžete olivy, které tam rostou na každém rohu, a pro milovníky koření je zde všudypřítomný kopr. Pokud byste si chtěli dát chleba, tak najdete pouze veku, nebo trochu tmavou veku, nic podobného našemu chlebu nevedou. Domů můžete na ochutnání dovést také mandlový „chléb“ tzv. Rabskou tortu, která je v Chorvatsku velikou pochoutkou.

Na závěr bych chtěla dodat, že nezáleží, kam jedete, co tam hodláte dělat nebo jak moc luxusní to bude, záleží na tom, s kým tam jedete. Já tam jela se svojí třídou, ve které se nachází moje tři velice dobré kamarádky a díky tomu tento sportovní kurz stál za to. Tímto bych jim ráda poděkovala za krásně prožité slunné i deštivé dny v Chorvatsku. Díky moc vy moje prcky. Mám vás ráda ❤ :). Tak neváhejte a jeďte do zahraničí s těmi, na kom vám záleží. Porci odvahy vám přeje vaše sportovkyně Jitule. ❤

Tato slideshow obsahuje JavaScript.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s